Online otvaranje firme - mit ili realnost


Online poslovanje

devojke naliziraju informacije na laptopu

Tokom poslednjih decenija desile su se velike promene u skoro svim oblastima poslovanja, a izazvane su digitalizacijom i ulaskom savremene tehnologije u svakodnevni život. Mnogi poslovi su promenjeni i unapređeni, znanja zaposlenih sada se konstantno usavršavaju i čini se da čitav svet postaje efikasniji, zahvaljujući digitalizaciji. Nažalost, tehnološka revolucija ugasila je neka radna mesta, ali to je bilo neminovno, jer napredak ne može da dođe bez velikih promena.

Kada je u pitanju preduzetništvo, uvedene su mnoge olakšice i efikasniji način vođenja administrativnih poslova. Veliki deo knjigovodstvenih obaveza može se sada završiti online, a od nedavno je moguće i kompletno registrovanje firme putem interneta. Kako se ovaj posao obavlja, da li je komplikovan i koliko traje, objasnićemo u nastavku teksta. 

Šta je potrebno za online otvaranje firme

Od 2018. godine preduzetnici u Srbiji imaju mogućnost da na sajtu Agencije za privredne registre (APR) elektronski registruju svoje poslovanje. Pravo na online osnivanje ostvaruju i buduća jednočlana ili višečlana društva sa ograničenom odgovornošću (DOO). 

Da biste uspešno obavili eRegistraciju na APR sajtu, potrebno je da ispunite sledeće uslove i podnesete dokumentaciju: 


  • validan elektronski potpis,

  • instaliran čitač elektronskih kartica i instaliranu aplikaciju za elektronsko potpisivanje,

  • Visa, MasterCard ili Dina platnu karticu.


Budići preduzetnik ili ovlašćeno fizičko lice podnosi elektronsku prijavu za otvaranje firme. Kada je u pitanju društvo sa ograničenom odgovornošću, prijavu podnosi budući član tog društva ili lice koje je dobilo ovlašćenje od svih članova društva. 

Online regirstracija preduzetnika

U postupku eRegistracije, svi dokumenti koji se prilažu neophodno je da budu u elektronskoj formi, osim ličnih identifikacionih dokumenata. 

Plaćanje naknade za online registraciju preduzetnika obavlja se u sistemu Visa, MasterCard ili Dina platinum karticom. 

Na sajtu APR-a možete pronaći detaljno uputstvo za elektronsko plaćanje naknade. 

Elektronski potpis koristi se za potpisivanje elektronske registracione prijave, kao i za potpisivanje dokumenata koji se prilažu uz elektronsku prijavu. Za korišćenje aplikacije za elektronsko potpisivanje budući preduzetnici mogu preuzeti uputstvo na sajtu APR-a. 


Kada je u pitanju elektronsko potpisivanje dokumenata, treba znati da postoje oni koje sastavlja preduzetnik i potpisuje svojim elektronskim potpisom. S druge strane, ima dokumenata koje izdaju treća lica ili državni organi i u tom slučaju je neophodna elektronska overa organa koji je dokument izdao. 

potpisivanje dokumenata za firmu

Šta ako neki dokumenti nisu u elektronskom formatu

Ako preduzetnik podnosi elektronsku prijavu, a određena dokumentacija nije izdata u elektronskoj formi, postoji mogućnost digitalizacije. To znači da izdati dokument iz papirne može da prebaci u elektronsku formu. Na taj način dobija kopiju koju je neophodno da overi svojim kvalifikovanim elektronskim potpisom. Treba napomenuti da elektronski dokument koji se prilaže ima jednaku pravnu formu kao i original. 

Online registracija privrednih društava

Kada je u pitanju eRegirstracija privrednog društva, procedura je malo komplikovanija, ali važno je znati da nije nemoguća. 

Za online registraciju privrednih subjekata, podnosilac prijave potrebno je da poseduje sledeće: 


  • kvalifikovani elektronski sertifikat (elektronski potpis),

  • instaliran čitač elektronskih kartica i instaliranu aplikaciju za elektronsko potpisivanje,

  • Visa, MasterCard ili Dina platne kartice za plaćanje naknade.


U postupku eRegistracije privrednig subjekta, svi dokumenti koji se prilažu moraju biti u elektronskoj formi.


Dokumentacija za online registraciju DOO-a ili drugog privrednog društva je sledeća: 


  • jedinstvena registraciona prijava osnivanja DOO i upisa u registar poreskih obveznika potpisana od strane zakonskog zastupnika pravnog lica,

  • dokaz o identitetu članova društva,

  • osnivački akt DOO,

  • odlukа o imenovаnju zаstupnikа,

  • overen potpis zаstupnikа,

  • potvrda iz banke o uplati novčanog uloga kao dokаz o uplаti nаknаde zа osnivаnje (ukoliko se uplaćuje novčani ulog u društvo),

  • sporazum članova o proceni vrednosti nenovčanog uloga (samo ukoliko se unosi nenovčani ulog u društvo),

  • dokaz o plaćenoj naknadi za registraciju osnivanja DOO i dokaz o plaćenoj naknadi za registraciju i objavljivanje osnivačkog akta.


Registracionu prijavu osnivanja firme može podneti lično osnivač, ovlašćeno lice ili punomoćnik.


covek zapisuje bitne informacije sa laptopa

Važne informacije o elektronskom osnivanju firme

Online registracija firme osmišljena je tako da korisnika vodi ka ispravnom unosu podataka i da u skladu sa zakonskim propisima popuni registracionu prijavu. Na ovaj način unapred su eliminisane greške i propusti do kojih može doći prilikom otvaranja firme.

Na sajtu APR-a budući preduzetnici mogu da pronađu detaljne odgovore na mnoga pitanja i nedoumice u vezi sa online registracijom poslovanja.

Dakle, online otvaranje firme u Srbiji nije više mit, već je ova procedura postala realnost. Pitanje je samo vašeg izbora, da li ćete obaviti eRegistraciju ili ste više za varijantu da firmu registrujete lično u APR-u. 



Komentari

Vaše ime i prezime *


Vaše e-mail *


Vaš komentar *



Srodni tekstovi: